هر آنچه لازم است در مورد سه ماهه سوم بارداری و علائم آن بدانید

علائم سه ماه سوم بارداری

در مطالب قبلی در رابطه با سه ماهه ی اول و دوم بارداری صحبت کردیم در این مطلب در رابطه با سه ماهه آخر با شما صحبت خواهیم کرد.

رسیدن به هفته 27 بارداری به این معنی است که اکنون در سه ماهه سوم و آخر بارداری هستید.

سه ماهه سوم بارداری می تواند از نظر جسمی و احساسی برای شما چالش برانگیز باشد. اضافه شدن وزن جنین می تواند راحت بودن و انجام حرکات را برای شما سخت کند. ممکن است احساس خستگی داشته و برای رسیدن به موعد مقرر لحظه شماری کنید.

شاید بتوان گفت تنها کاری که باید انجام دهید مثبت اندیشی و انتظار برای در آغوش کشیدن نوزادتان است اما سه ماهه ی سوم بارداری با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

به همان اندازه که جنین شما رشد می کند حرکات او به وضوح آشکار تر می شود که می تواند با علائمی همراه باشد.

علائم و مشکلات سه ماهه سوم بارداری

انقباضات براکستون هیکس

این انقباضات که انقباضات پیش از زایمان یا کاذب نیز نامیده می شود خفیف و نامنظم بوده و احتمال بروز آن ها در بعد از ظهر یا عصر، بعد از فعالیت های بدنی یا رابطه ی جنسی بیشتر است. اگر این انقباضات پیوسته افزایش پیدا کرد پزشک خود را مطلع کنید.

کمردرد

هورمون های بارداری بافت همبند را که استخوان های شما را در جای خود نگه می دارد، به خصوص در ناحیه لگن، شل می کنند. این تغییرات می تواند موجب ناراحتی هایی در ناحیه کمر در سه ماهه سوم باشد.

برای کم کردن درد کمر در هنگام نشستن صندلی هایی را انتخاب کنید که پشتی خوبی دارند، ورزش منظم داشته باشید و کفش‌ مناسب بپوشید. اگر درد شدید یا مداوم دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

تنگی نفس

تنگی نفس یکی دیگر از علائمی است که ممکن است در سه ماهه ی سوم بارداری با آن مواجه شوید، توجه داشته باشید که علائم گفته شده می تواند در افراد مختلف متفاوت بوده و برخی افراد این علائم را تجربه نخواهند کرد.

سوزش سردل

تغییر هورمون ها در بارداری دریچه بین معده و مری را شل کرده و می تواند به اسید معده اجازه دهند به مری برگشته و باعث سوزش سر دل شود. برای جلوگیری از این مشکل، وعده های غذایی کوچک اما با تعداد بیشتر بخورید و از غذاهای سرخ شده، شکلات و غذاهای تند پرهیز کنید.

رگهای عنکبوتی، واریس و هموروئید

افزایش گردش خون ممکن است باعث شود رگ‌های ریز قرمز مایل به ارغوانی (رگ‌های عنکبوتی) روی صورت، گردن و بازوهای شما ظاهر شوند که معمولا پس از زایمان محو می شوند.

همچنین ممکن است متوجه متورم شدن رگ ها (وریدهای واریسی) روی پاها و حتی بواسیر شوید. برای کاهش تورم، ورزش، گنجاندن فیبر زیاد در رژیم غذایی و مصرف مایعات می تواند موثر باشد.

تکرر ادرار

در سه ماهه سوم بارداری فشار بیشتر روی مثانه ممکن است باعث تکرر ادرار شود. این فشار اضافی همچنین ممکن است باعث از دست رفتن کنترل ادرار در شما به خصوص در زمان خنده، سرفه، عطسه، خم شدن یا بلند شدن شود.

دردناک شدن لثه ها و احساس شل شدن دندان

در سه ماهه سوم بارداری لثه های شما ممکن است حساس تر از قبل باشند که معمولا هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان متوجه خواهید شد که متورم شده یا به راحتی خون ریزی می کند، در این موارد استفاده از آب نمک و مسواک با برس نرم تر می تواند به شما کمک کند.

علاوه بر این تغییرات هورمونی می تواند باعث شدن رباط های کوچکی که دندان های شما را سر جای خود نگه داشته شود و در نتیجه ممکن است حس کنید که دندان های شما شل شده اند. البته به گفته ی متخصصان بعید است که به این دلیل دندان های خود را از دست بدهید و این حالت به زودی پس از زایمان از بین می رود.

ورم پا و مچ (edema)

بسیاری از مادران به دلیل التهاب ناشی از مایعات اضافی در بدن، تغییرات هورمونی و افزایش وزن ممکن است متوجه ورمی در پاهای خود شوند، برای کاهش این مساله می توانید پاهای خود را در آب خنک بگذارید و حتی شاید نیاز باشد کفش سایز بزرگ تری بگیرید.

احساسات شما در سه ماهه سوم بارداری چگونه است؟

با گذشت زمان و نزدیک شدن به تاریخ زایمان ترس شما ممکن است افزایش پیدا کند. افکاری مانند اینکه چقدر درد خواهید داشت؟ چقدر طول خواهد کشید؟ پس از آن باید چه کاری انجام دهم؟ و سوالاتی از این دست ممکن است استرس شما را افزایش دهند.

اگر این اولین زایمان شماست برای کم کردن و مدیریت استرس خود می توانید در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنید، اطلاعات خود را بالا برده و با دیگر مادران صحبت کنید.

وضعیت جنین در سه ماهه سوم بارداری چگونه است؟

در سه ماهه سوم بارداری، جنین به رشد سریع خود ادامه می دهد، در واقع فرزند شما در ماه های آخر بارداری حدود نیمی از وزن هنگام تولد خود را اضافه می کند و در هفته 36 به قدری رشد خواهد کرد که در بقیه دوران بارداری فضای زیادی برای حرکت نخواهد داشت.

در ادامه برخی از هفته های مهم در سه ماهه سوم بارداری را خواهید خواند:

هفته 28 :
هنگامی که در هفته 28 بارداری هستید، کودک شما می تواند چشمان خود را باز و بسته کرده و حتی تغییرات نور را حس کند.

هفته 30 :
در طول سه ماهه دوم، جنین شما پوششی از موهای نازک به نام لانوگو در سراسر بدنش رشد می کند.

ممکن است جنین شما شروع به ریزش این موها کند. اما اگر هنگام تولد نوزادتان متوجه مقداری لانوگو شدید، تعجب نکنید. برخی از نوزادان با تکه هایی روی شانه، گوش و پشت خود به دنیا می آیند.

بر خلاف لانوگو که فقط برخی از نوزادان با آن متولد می شوند، بیشتر نوزادان با مقداری از پوشش مومی محافظ به نام ورنیکس به دنیا می آیند که پوست آنها را می پوشاند.

در همین دوران جنین شما شروع به رشد موهای طبیعی روی سر خود خواهد کرد.

هفته 31 :
مغز کودک شما در هفته 31 در حال بلوغ و رشد سریع بوده و اکنون می تواند دمای بدن او را کنترل کرده و برای این کار دیگر نیازی به مایع آمینوتیک نخواهد داشت.

هفته 34:
تقریباً در هفته 34 بارداری یا بلافاصله پس از آن، به احتمال زیاد فرزند شما سرش را به سمت پایین چرخانده و خود را برای یک سفر بزرگ آماده خواهد کرد.

اگر کودک شما در پایان سه ماهه سوم نچرخیده باشد، به عنوان مثال اگر در وضعیت بریچ قرار داشته باشد ممکن است پزشک شما سزارین را توصیه کند.

رشد جنین در سه ماهه سوم بارداری به صورت زیر خواهد بود:

وضعیت جنین در سه ماهه سوم بارداری
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.