تاثیرات طلاق بر فرزندان و راهکارهایی برای کاهش آسیب ها

تاثیرات طلاق بر فرزندان و راه های مقابله با آن

طلاق عموما یک تجربه ی غمگین و استرس زا برای خانواده ها محسوب می شود و نه تنها بر پدر و مادر که بر کودکان هم اثر می گذارد. بدیهی است که نمی توان منکر تاثیرات منفی طلاق بر فرزندان شد اما شما به عنوان پدر یا مادر باید بدانید که این اثرات منفی در چه زمینه هایی بروز پیدا کرده و چگونه می توانید با آن مقابله کنید؟

زمانی که والدین از یکدیگر جدا می شوند نوع دیگری از جدایی هم بین والدین و فرزندان اتفاق میفتد.

بعد از طلاق احساسات بچه ها بسیار با گذشته تغییر می کند. آن ها ممکن است استرس، عصبانیت، ناامیدی و غم را بیشتر از سایر کودکان تجربه کنند.

طبق تحقیقات صورت گرفته متداول ترین تاثیرات طلاق بر فرزندان را در ادامه می خوانید.

تحصیل فرزندان

پس از طلاق والدین، کودکان تحت فشار روانی بالایی قرار گرفته و سطح بالایی از مشکلات را تجربه می کنند به همین دلیل طبیعی است که پس از این اتفاق نمی توانند مانند گذشته روی دروس خود تمرکز کنند.

سلامت فرزندان

فرزندانی که والدین آن ها از یکدیگر جدا شده اند معمولا مشکلات عاطفی و رفتاری بیشتری را از خود نشان می دهند. آن ها احساسات منفی، عصبانیت، مسائل روانی، تنهایی، افسردگی و مسائل اینچنینی را بیشتر از سایرین تجربه کرده و همین مساله می تواند بر هر دو جنبه ی سلامت عاطفی و جسمی آن ها تاثیر بگذارد.

حمایت خانواده

کودکانی که والدین آن ها از یکدیگر جدا شده اند در مقایسه با دیگر بچه ها ممکن است است به لحاظ عاطفی، مالی و … حمایت کمتری از دریافت کنند.

نوجوانی

یکی از حساس ترین مقاطع زندگی هر فرد دوران بلوغ و نوجوانی است. این دوره ی بسیار حساس صبر و حمایت خانواده ها را بیش از پیش می طلبد و به همین دلیل نوجوانانی که والدین آن ها از هم جدا شده اند و زمان کمتری برای رسیدگی به احساسات و مشکلات فرزندانشان دارند بیشتر از سایرین در معرض آسیب در این دوره قرار دارند.

تاثیرات طلاق بر فرزندان در دوره ی نوجوانی می تواند بیشتر از هر دوره ی دیگری بروز کرده و شما را وارد چالش های جدیدی کند.

از آن جایی که هر انسانی تمایل دارد در زندگی خود شادی را تجربه کند این نوجوانان برای تجربه ی شادی ممکن است به مواد مخدر، الکل و … روی بیاورند که همین مساله استرس، افسردگی و آسیب های مشابه را در آن ها تقویت می کند.

از دست دادن فرصت ها

این کودکان به دلیل مشکلات و معضلات عاطفی که با آن درگیر می شوند ممکن است کمتر به فعالیت های خارج درس مانند کلاس های متفرقه که می تواند روی استعدادهای آن ها تمرکز کند روی بیاورند.

والدین چگونه با مقوله ی طلاق رفتار کنند؟

جدایی و طلاق مقوله ی بسیار پر استرس و گیج کننده ای برای کودکان است. بچه ها اغلب حس می کنند که تمام دنیایشان زیر و رو شده است.

اما راه هایی وجود دارد که شما می توانید به فرزندتان در این زمینه کمک کنید تا کم تر از استرس و شرایط پیش آمده رنج ببرند.

چگونه اثر منفی طلاق بر کودکان و فرزندانمان را کمتر کنیم؟

با فرزندان خود صحبت کنید

بهتر است هر دوی شما به عنوان پدر و مادر در رابطه با جدایی و شرایط پیش آمده با فرزندان صحبت کنید. به آن ها توضیح دهید که این جدا زندگی کردن پدر و مادر برای همه بهتر است تا از دعوا و مشاجره جلوگیری کند.

همین صحبت کردن شما با زبان ساده و به دور از هرگونه تنش و عصبانیت با آن ها می تواند آرامش خاطر بیشتری به آن ها بدهد.

به آنها اطمینان خاطر بدهید

شما باید به فرزندان خود اطمینان بدهید که آن ها همیشه محبت هر دوی شما را در کنار خود خواهند داشت و اجازه بدهید که کودکتان با هر دوی شما وقت بگذارند.

برای تعطیلات برنامه ریزی کنید

درست است که هر دوی شما پس از جدایی ممکن است زندگی جدیدی را آغاز کرده باشید و وارد چالش های دیگری شده باشید اما فراموش نکنید که فرزندان شما مثل قبل و چه بسا بیشتر از قبل به این نیاز دارند که شما با آن ها وقت بگذرانید و چه زمانی بهتر از تعطیلات؟

بهتر است هر دوی شما (پدر و مادر) در رابطه با تعطیلات خصوصا عید یا تابستان با یکدیگر به توافق برسید که فرزندتان این ایام را چگونه و در کنار کدام یک از شما سپری کند.

فراموش نکنید که هر چند با یکدیگر اختلاف نظر دارید و جدا شده اید اما فرزندتان به هر دوی شما احتیاج داشته و بنابراین لازم است که گاهی برای برنامه ریزی فرزندتان با یکدیگر به صورت منطقی و به دور از مشاجره صحبت کنید.

ارتباط برقرار کنید

یکی از راه هایی که می تواند بسیار زیاد به حفظ روحیه شما و فرزندتان کمک کند ارتباط گرفتن با دیگران است.

این مساله چه در مورد خودتان چه کودکتان بسیار حائز اهمیت است.

ارتباط برقرار کردن با دوستان و آشنایانتان، شرکت در اجتماع و فعالیت ها و … می تواند تاثیر خوبی در روحیه شما داشته باشد و در نتیجه رابطه با فرزندتان را نیز بهبود ببخشد.

همچنین سعی کنید فرزندتان را نیز برای ورود به اجتماع، ارتباط با دوستان خوب و بنا بر اعتقاداتتان شرکت در مراسمات مذهبی تشویق کنید.

شرکت در مراسمات خانوادگی

سعی کنید پس از طلاق فرزندتان را در مهمانی های خانوادگی و … همراه خود ببرید. به طور مثال اگر شما مادر هستید و فرزندتان با پدرش زندگی می کند و به یک مهمانی خانوادگی دعوت شده اید سعی کنید فرزندتان را نیز همراه خود ببرید و در این رابطه از قبل با همسر سابق خود گفتگو کنید.

این مساله باعث می شود که کودک شما کمتر احساس کند که شرایط تغییر کرده است و اطمینان پیدا کند که شما به فکر او هستید.

فراموش نکنید که به هیچ عنوان اجازه ندهید فرزندتان تصور کند عدم حضور هر یک از والدین در کنار او به این معناست که شما او را نادیده گرفته اید، آنها در هر شرایطی به حمایت همه جانبه ی شما احتیاج خواهند داشت.

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با تاثیرات طلاق بر فرزندان و چگونگی کم کردن اثرات آن صحبت کردیم.

شکی نیست که جدایی شرایطی استرس زا خصوصا برای کودکان است. اما شما به عنوان پدر و مادر نقش بسیار مهمی در کمک به آن ها خواهید داشت تا بتوانند با شرایط پیش آمده کنار بیایند.

به همان اندازه که شما بتوانید در این زمینه کمک کنید کودکان نیز زودتر به شرایط جدید عادت کرده اثرات منفی طلاق بر حال و آینده آن ها کمتر نمود پیدا می کند.

اگر می توانید در این زمینه کمک یک مشاور نیز می تواند راهگشای چالش های شما و فرزندتان باشد.

برگشت به بالا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.